Image
bg cookies

Stomatologia zachowawcza Endodoncja warszawa

Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej.Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. We wnętrzu zęba znajduje się komora miazgi zęba, która łącznie z okolicą przywierzchołkową stanowią komórkową, żywą część zęba. Miazga jest dobrze unerwiona i unaczyniona.
 

Dlaczego wartoLeczenie kanałowe zĘbów w warszawie

Dostęp do profesjonalnych lekarzy stomatologów i wyższy poziom wiedzy na temat higieny i potrzeby leczenia stomatologicznego powoduje, że obecnie większość z nas regularnie udaje się na wizyty kontrolne. Czasem jednak okazuje się, że niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia.

Endodoncja, czyli leczenie 

Endodoncja to nowoczesna i profesjonalna metoda diagnostyki i leczenia chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Tak zwana „żywa” część zęba, czyli silnie unerwiona i unaczyniona miazga oraz okolica przywierzchołkowa bywa podatna na przemieszczanie się bakterii z powierzchni zęba (poprzez otaczającą je zębinę zbudowaną z mikroskopijnych kanalików). W ten sposób dochodzi do zapalenia miazgi, które w początkowych fazach bywa odwracalne. Z czasem jednak ten proces ulega zaostrzeniu, powodując we wnętrzu zęba wzrost ciśnienia z uwagi na ograniczoną, niewielką przestrzeń. Odczuwamy wówczas silny ból, powodowany uciskiem na nerwy i naczynia. W tym stadium miazga ulega nieodwracalnym zniszczeniom, co rodzi konieczność jej całkowitego usunięcia. Tak zwana martwica może przebiegać bezobjawowo, choć zwykle ząb dawał objawy bólowe we wcześniejszej fazie, kiedy miazga była w stanie zapalnym.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Boramed

Endodoncja (leczenie kanałowe zęba) pozwala na profesjonalne podejście takich przypadków. Niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych zmian w obrębie kości, a w przypadku infekcji martwa tkanka może być przyczyną zgorzelinowego rozpadu i powstania ropnia. W tej fazie reakcje bólowe są bardzo intensywne i wymagają najczęściej pilnej wizyty u stomatologa, który przeprowadzi leczenie kanałowe. W trudniejszych przypadkach wykorzystywane jest leczenie kanałowe mikroskopem. Również w nagłych wypadkach endodoncja może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli doznamy fizycznego urazu, np. dojdzie do złamania zęba, w wyniku którego obnażeniu ulegnie żywa miazga. Leczenie kanałowe mikroskopem nie zawsze okazuje się niezbędne, czasem przeprowadzenie standardowej procedury leczenia kanałowego jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem. Każdy przypadek wymaga jednak profesjonalnej oceny stomatologa, którego specjalizacją jest właśnie leczenie kanałowe. Warszawa i inne duże miasta pochwalić się mogą wieloma gabinetami stomatologicznymi, jednak należy pamiętać, że nie w każdym uzyskamy pomoc w zakresie endodoncji.

Warto wybrać się po poradę jeśli:

 • nastąpiło nieodwracalne zapalenie miazgi (stale odczuwamy ból zęba, często trudny do dokładnego zlokalizowania)
 • zdiagnozowano martwicę miazgi (również ze zgorzelinowym rozpadem miazgi i ropniem)
 • korona zęba została złamana lub poważnie uszkodzona przez próchnicę
 • występują zmiany okołowierzchołkowe
 • zdiagnozowano choroby przyzębia (np. odsłonięcie dużej powierzchni korzeni zęba)
 • istnieją wskazania protetyczne

W pewnych przypadkach, mimo wstępnej diagnozy udaje się zastosować inne metody niż leczenie kanałowe. Warszawa, jako miasto, które dysponuje wieloma placówkami medycznymi pozwala na wybór odpowiedniego lekarza stomatologa, który dysponuje nowoczesnymi narzędziami i metodami pracy. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że zachowanie zdrowia i higieny jamy ustnej pomaga uniknąć wielu innych problemów zdrowotnych, a przy tym zapewnia piękny uśmiech i komfort w codziennym życiu. 

W ramach leczenia z gabinetach stomatologicznych, oferujemy także:

 • przegląd
 • znieczulenie
 • usuwanie kamienia
 • protetykę
 • dobór koron zębowych i inne. 

Zapraszamy na zabiegi leczenia kanałowego do Boramedu w Warszawie (Praga Południe).

Usługi nie są wykonywane w ramach NFZ

Oferowane usługi wykonywane są w:
Centrum Medyczne Boramed
ul. Bora Komorowskiego 21 lok. 307
Rejestracja tel. +48 22 25 01 577Rejestracja online

BORAMED Praga Południe-Gocław
ul. Bora-Komorowskiego 21  (róg Bora-Komorowskiego i Fieldorfa) lokal 307 w pasażu handlowym, 03-982 Warszawa
tel. +48 22 250 15 77

 

©2022 Centrum Medyczne Boramed. All Rights Reserved. Design by MIDNIGHT DESIGN STUDIO